ארכיון פוסטים מהקטגוריה "תל אביב יפו"

תנו לנו יד ונלך

יום שני, 6 באפריל, 2009

ללא ספק השיר היפה ביותר שהיה באירוע הפתיחה של חגיגות ה-100 לתל אביב. מסתבר גם, שעירית דותן שרה במופע את הבית הראשון, ורק אח"כ הצטרפה מירי מסיקה.

ועוד כדאי לציין לטובה את השילוב הגאוני של זמרי האופרה ואוהדי הספורט. מי חשב על זה?

ימות המשיח: חולדאי יקדם תחבורה ציבורית!

יום רביעי, 1 באפריל, 2009

שמעתי הבוקר ברדיו תל אביב עדכון שדי הפתיע אותי. במסגרת הכנס לקיימות אורבאנית שנפתח היום (ויימשך יומיים), מתכוון חולדאי להודיע על התוכנית שלו לקידום תחבורה ציבורית בעיר. מסתבר, כנראה, שלא מדובר רק בהמתנה אינסופית לרכבת הקלה, אלא על קידום בפועל של תוכנית הרה-ארגון של התחבורה הציבורית, ואולי אפילו יותר מזה.

מצד שני, אין חשש לשלום החניונים הישנים והחדשים - אלא אמורים להשאר במקומם ובתכנונם, אבל לפחות במקביל אמורה העירייה להוביל קו אקטיבי יותר בכל הקשור לתחבורת האוטובוסים.

ע"פ הדיווח ששמעתי, חולדאי אמור להפגש עם שר התחבורה החדש, ישראל כ"ץ, מתישהו אחרי החג כדי לנסות ולפתור את אותן מחלוקות עליהן הוא מדבר כבר כמה שנים. משרד התחבורה אמור להיות גורם משמעותי באישור ובתקצוב של כל תוכנית הקשורה לתחבורה הציבורית בעיר ובגוש דן.

טוב, נחכה ונראה…

שאלות על תקציב תל אביב יפו 2009

יום שבת, 7 במרץ, 2009

ביום שני הבא, 16.3.2009, תנהל מועצת העירייה דיון על תקציבה לשנת 2009. זה בוודאי יהיה מופע שמח שלא יפול מישיבות המועצה האחרונות, הן בוויכוחים בין הקואליציה והאופוזיציה והן במוערבות הקהל. אני מאוד מקווה, שהבעיות והעיכובים בכניסת הקהל לאולם, שאפיינו את ישיבות המועצה האחרונות לא יחזרו על עצמן. בדיון בשנה שעברה על תקציב 2008 היו אנשים שהושארו בחוץ מבלי שניתן להם כל הסבר מספק (בינהם גם חבר המועצה הנוכחי - אז עדיין רק פעיל, יואב גולדרינג מעיר לכולנו, גם אני וגם לרמן). אסור שדבר כזה ישנה.

עיר לכולנו (אופוזיציה) הגדילה לעשות והעלתה את מסמכי התקציב לאתר שלה. את הפעולה הפשוטה הזו הייתה צריכה העירייה לבצע. היא אמנם משתפרת בנוגע לתיעוד ישיבות המועצה (פרוטוקולים וגם וידאו) אבל יש לה עוד הרבה מאוד לאן להתקדם. התקציב הופך את המדיניות ואת סדר העדיפויות של העירייה וכמובן של ראש העיר למציאות בשטח. תושבי תל אביב יפו זכאים לעיון ישיר בתקציב על מנת להבין כיצד מתנהלת עירם ו"לאן הולך הכסף".

התקציב מתחלק ל"תקציב רגיל": משכורות, ריהוט ושאר ירקות שנתיים שחוזרים על עצמם, ולתקציב "לא רגיל": פרויקטים בנושאים שונים שלרוב מתפרשים על כמה שנים. זה המקום למצוא את כל הדברים המעניינים שהולכים לקרות בעיר בשנה הקרובה. אז עברתי על ריכוז התקציב הרגיל ועל התקציב הלא רגיל, וסימנתי לעצמי נקודות שמעניינות אותי, שמעלות שאלות, או שוות בדיקה נוספת. בכל מקרה, לא מדובר בניתוח מלא או ייצוג מקיף של התקציב, אלא בהתרשמות ראשונית שלי.

מתוך פרק המבוא של ריכוז התקציב הרגיל (קובץ pdf):

 • "קליטת עובדי כ"א במשרות עירוניות במסגרת החוק החדש" - וואוו. מאיפה זה הגיע???? האם המשיח פה ולא שמתי לב? מצד שני, יש הבדל בין עובדי כח אדם לבין עובדי קבלן, וגם מעניין לשאול כמה כאלה יש ובאילו תפקידים.
 • "עדכון שכר מינימום בשנת 2009" - באילו תפקידים עירוניים מקבלים שכר מינימום?
 • "הגדלת היקף המכסות לנכים ומפגרים והרחבת הסיוע לקשישים ואוכלוסיות נזקקות" - זה כמובן תמיד דבר טוב, אבל אני אשמח אם מישהו יתרגם לי את זה לעברית. מכסות של מה?

מתוך התקציב הבלתי רגיל (קובץ pdf). מספרי העמודים הם עמודי הקובץ ולא העמודים הרשומים על המסמך עצמו:

 • עמוד 5: באומדן מקורות מימון מופיע "מכירת רכוש (קרן מקרקעין)": 95.5 מליון ₪ - מה זה? מה מוכרים?
 • עמוד 7: "בשנת 2009 יחלו העבודות בצומת הפיל ויקודמו התכנון להרחבת ציר שלבים, ציר קיבוץ גלויות, מחלף השלום ושדרת הקרייה. כמו כן תושלם בנייתו של חניון הבימה ושיקום הרחובות סביבו, תחל בנייתו של חניון קצה השדרה ויושלמו ההליכים לבניית חניונים תת קרקעיים נוספים - הארבעה, נוקיה ואחרים".
  מה שמעניין אותי הוא שהתקציב מכין כסף מראש גם לפרויקטיים שצפויים להיות מאושרים השנה ולא רק כאלה שכבר אושרו.
 • עמוד 18: הכנה מראש של  2 מליון ₪ לפיצויים בגין תביעות תושבים על פגיעה בגין תב"ע חדשה (סעיף 197, 198 לחוק התכנון והבנייה). מעניין מה קרה בפועל בשנים הקודמות. כמה כסף הכינו מראש, כמה כסף יצא בפועל.
 • עמוד 19: תוכנית מתאר לצפון מערב - מיליון ש"ח. על תוכנית מתאר לכל העיר אני יודע שעובדים. אבל תוכנית מתאר לצפון מערב. אני גר בצפון מערב. טוב לדעת.
 • עמוד 19: תב"ע שדה דב - מיליון ש"ח. זה כבר כמעט חתרני. מי יודע אם שדה דב יפונה אי פעם… מצד שני, טוב להכין תוכניות מגירה שישתלבו עם כל שאר תוכניות בניין העיר באזור הצפון, אבל עוד יותר טוב לדעת שמכינים תוכניות כאלה.
 • עמוד 19: נגישות נכים – 250 אלף ₪ להעסקת יועצים לליוי ותיאום הנגשת נכים בתשתיות ומבני ציבור – מה זה אומר בדיוק, ואחרי כל הייעוץ מה קורה בפועל? ומה לגבי הנגשה של מבני ציבור קיימים
 • עמוד 20: שיפוץ אבן גבירול - 20 מליון ש"ח. טוב לדעת כמה הדבר הזה עולה.
 • עמוד 20: שבילי אופניים – 7 מיליון ש"ח. "בהתאם לתכנית רב שנתית… בשנת 2009 מתוכננת סלילת שבילי אופניים ברחובות בן צבי (חיל השריון-לבון), גיתית ומשה דיין (יצחק שדה-ברלב)." במשה דיין אני יודע שמדובר בשבילי אופניים על הכביש. מה קורה בשאר המקומות ואיפה זה גיתית?
 • עמוד 20: כוכב הצפון, תב"ע 1112ג: 6.5 מיליון ש"ח. כל מיני פיתוחים והשלמות בשכונת כוכב הצפון, אבל גם חיבור רחוב לוי אשכול לשדרות רוקח - דבר שמתנגדים לו רבים, מכיוון שיזרים תנועה ראשית דרך השכונה.
 • עמוד 20: המע"ר הצפוני - 5.3 מליון ש"ח. השלמת התכנון של לולאת וולובלסקי (זה עוד סוג של מחלף) ועוד עבודות במתחם בין רחוב פרשת דרכים לדרך מנחם בגין ליד רכבת מרכז. עוד על לולאת וולובלסקי בפרוטוקול ועדת התכנון והבניה (3.9.08) שפרסמה מיטל להבי (מרצ).
 • עמוד 20: לב העיר – 5 מיליון ש"ח. "שיקום כולל של רחוב מלצ'ט (שד' בן ציון - העבודה). ישוקמו התשתיות והתכסיות תבוטל החניה על המדרכה ותוסב רשת החשמל לתת קרקעית." שמישהו יודיע להם לצאת לחופש ולחזור ב-2010.
 • עמוד 21: שכונת שפירא, הפרדס הקטן - מיליון ש"ח. "קידום תכנון פיתוח מתחם בשטח 25 דונם בשכונת שפירא. יש תוכנית אב לשכונה הזו." מה זה המתחם הזה?
 • עמוד 21: מעקב אחר מטלות יזמים – 250 אלף ש"ח. "ביצוע מעקב ובקרה אחר מטלות ציבוריות המוטלות על יזמים במסגרת הסכמי הפיתוח." מגניב!!! יש דבר כזה? והאם היה דבר כזה גם בשנים הקודמות? איפה מוצאים את הדו"ח שלהם? (היתה כתבה מעניינת בכלכליסט על הנושא הזה).
 • עמוד 25: שיפוץ גינת גייגר ברחוב רידינג (במסגרת שיפור פני העיר) – 200 אלף ש"ח. זה אמור להיות קרוב לבית שלי.
 • עמוד 30: אולם ספורט בי"ס אילנות - 500 אלף ש"ח. הקמה של אולם ספורט חדש בבי"ס יסודי בשכונה שלי.
 • עמוד 30: בי"ס אילנות - 1.2 מיליון ש"ח. שיפוץ, חזות הבי"ס וטיפול במפגעים בטיחותיים.
 • עמוד 31: הנגשת נכים למוסדות חינוך - 500 אלף ש"ח. מצוין. איפה?
 • עמוד 32: הנגשת מוסדות קנו"ס - 400 אלף ש"ח. אני חושב שזה קהילה, נוער וספורט. מצוין. איפה?
 • עמוד 33: בריכות שחיה – הנגשה - 400 אלף ש"ח. מצוין. איפה?
 • עמוד 33: רווחה - חברת מת"ש - 5 מיליון ש"ח. הקמת מבנה לתעסוקה בנווה אליעזר/כפר שלם לכ-60 חניכי חברת מת"ש (מרכזי תעסוקה שיקומיים).
 • עמוד 34: גאולת הירקון - 1.6 מיליון ש"ח עם הסבר שהביצוע הוא של רשות נחל הירקון והעירייה אחראית על 14.3% מהתקציב - 8.9 מיליון ש"ח.
  בדיון על תקציב 2008 אמרה מיטל להבי (אז אופוזיציה, היום קואליציה): שאלתי על תקצוב רשות נחל הירקון ונענתי: "חלקה של עת"א-יפו בפרויקט גאולת הירקון עומד על כ-13.2 מליון ₪, מסך זה אישרה העירייה עד כה תב"ר בגובה 7.4 מליון ₪ וקידמה תשלומים בפועל לרשות בהיקף 1.2 מליון ₪" – מה זה אומר ? סוכם על 13.2 מליון בפועל העבירו 1.2 מליון ונשאלת השאלה האם ככה תבוא לנו גאולת הירקון ואי מתי, אם בכלל, נוכל לרחוץ במי הירקון?
 • עמוד 34: תוכנית אסטרטגית - זיהום אוויר - 270 אלף ש"ח. "התקציב מיועד להמשך קידום תוכנית אסטרטגית מפורטת למניעת זיהום אוויר בעיר". אני אוהב מינוחים כמו "המשך קידום". מעניין כמה אפשר להמשיך ולהתהדר בהמשך ובקידום.
 • עמוד 36: רכישות והפקעות – 11 מיליון ש"ח. האם זה תקציב מוכן מראש לרכישות, הפקעות ופינויים? מה קרה ב-2007 וב-2008? כמה כסף תוכנן ובכמה כסף השתמשו? האם זה כסף שמוכנים מראש להוציא, או רק אם חייבים?
 • עמוד 36: קרן סרבני שיפוץ בתים – 1.4 מיליון ש"ח. לא ידעתי שיש דבר כזה. אם חלק מהדיירים לא מוכנים להשתתף בשיפוץ, העירייה עוזרת לממן, ואח"כ עוזרת גם לתבוע את אותם דיירים.
 • עמוד 37: שימור מבנים בדרום הקריה - 24 מיליון ש"ח. התקציב הזה כנראה מגיע ממנהל מקרקעי ישראל ונועד לשימור חיצוני ופנימי של 6 מבנים טמפלריים בייעוד ציבורי ובבעלות העירייה.
 • עמוד 37, עמוד החניונים – תכנון והקמת חניונים: חניון הבימה - 1.3 מיליון ש"ח, שיקום רחובות סביב חניון הבימה - 8.44 מיליון ש"ח. חניון גבעון - 2.5 מיליון ש"ח, חניון קצה השדרה - 1.9 מיליון ש"ח, חניון ומבנה משרדים בבוגרשוב - 1.5 מיליון ש"ח, חניון השקם לטובת עובדי העירייה (160 מקומות) - 500 אלף ש"ח.
 • עמוד 38-39, עמוד הכבישים - ציר שלבים - 11.4 מיליון ש"ח, ציר קיבוץ גלויות - 4 מיליון ש"ח, אחזקת איילון 3.8 מיליון ש"ח, מחלף השלום - 2.5 מיליון ש"ח (האם מדובר בזה?), בקרת תנועה איילון - 2.3 מיליון ש"ח, שדרת הקרייה בדרך מנחם בגין (שאול המלך - קרליבך) - 2 מיליון ש"ח, מחלף מכביש 20 לכביש 5 - מיליון ש"ח, הוספת נתיב תנועה באיילון צפון (קק"ל עד גלילות) - מיליון ש"ח.
 • עמוד 39, גשר מכביש 2 לכביש 5 - 2 מיליון ש"ח. המחלף והגשר כבר גמורים מזמן. פה מדובר רק בהשלמת הפיתוח הסביבתי של המחלף שעדיין מתעכב.

זו כותרת מפוצצת רק כדי שתתפתו לקרוא (אין פה באמת שום דבר מעניין)

יום ראשון, 1 במרץ, 2009

מישהו עושה את עבודתו נאמנה: שתי כותרות בסוף השבוע (בשני המקומונים של תל אביב) היו מספיק פרובוקטיביות כדי שאתפתה לקרוא את הכתבה כולה. ובפנים? גורשינט, נאדה, זילצ'ס, באבקעס!

אז אני מבטיח לכם (!!!) שמאחורי הכותרות האמיתיות שלמטה, אין ולא כלום. עכשיו נראה אתכם מתאפקים ולא לוחצים עליהם:

ארקפה משתלטת על שדרות רוטשילד - משתלטת!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! הם בכל מקום! האם נכונה השמועה שהעירייה הסכימה להחליף את שם המקום לשדרות ארקפה???

השטינקרים של חולדאי - זהירות! הם בכל פינה: צופים בכם מחלקים דירות, מדווחים עליכם כשחניתם באדום-לבן דקה אחרי שמונה בבוקר, ובעיקר מציצים מאחורי גבכם כשאתה קוראים את הניוזלטר של עיר לכולנו!

זה מזכיר לי את המערכון של דודו טופז (נדמה לי שעל עיתון חדשות): אתה רואה כותרת ענקית בשער העיתון: "האם אריק שרון משתמש בסמים?" אתה משתגע! לא יכול להתאפק, קונה את העיתון, מדפדפף בטירוף, מגיע לאמצע, ושם כתוב - "לא".

חולדאי, מאחוריך

יום חמישי, 26 בפברואר, 2009

חולדאי לא צריך שיספרו לו מה קרה בישיבות המועצה של העירייה שבראשה הוא עומד. לא רק שהוא נוכח בהן, הוא גם בדרך כלל משיג את מה שהוא רוצה. אבל תושבי תל אביב-יפו, שמתעניינים מה ואיך מחליטים "אלה שיושבים שם", לא תמיד ערים לאיך העירייה מתנהלת.

לצורך כך הקים הפורום הירוק (קואליציה של ארגונים ירוקים, בינהם החברה להגנת הטבע בתל אביב-יפו ועוד) את משמר המועצה כבר לפני שנים לא מעטות. תפקידו לפקוח עין על הנעשה בישיבות המועצה בעיקר בכל הקשור לנושאים סביבתיים (למרות שאיכות סביבה ואיכות חיים מכילים היום הרבה יותר נושאים מפעם).

בקנדציה הקודמת של העירייה הוציא משמר המועצה דוחות מסכמים ב-2005 וב-2008 ודרג את חברי המועצה לפי קריטריונים שונים. הפעם יש ניסיון שאפתני יותר ללוות באופן שוטף את ישיבות המועצה ולהוציא דוח מסכם אחרי כל אחת. לפני כמה ימים התפרסם דו"ח משמר המועצה לישיבת המועצה מספר 3 מתאריך 16.2.2009, שגם אני הייתי שותף לכתיבתו.

מועצת העירייה אינה המקום היחיד בו מתקבלות ההחלטות העירוניות. לשכת ראש העירייה והוועדות השונות הם כמובן שחקנים מרכזיים בהקשר זה. אך דיוני המועצה, הפתוחים לקהל, הם הזירה הציבורית בה ראוי לערוך דיונים בנושא מדיניות עירונית. בהם אפשר גם לצפות בברור בחברי המועצה מרימים את ידם בעד או נגד ההצעות שעל סדר היום.

הכוונה של משמר המועצה לדווח באופן תדיר משתלבת היטב עם התגברות העניין בנעשה במועצת העירייה בעקבות הבחירות האחרונות. אני מקווה שכל המתעניינים לא רק יוכלו להעזר בדו"ח, אלא גם יציעו כיצד ניתן לשפר אותו.

הערה לזכותו של רון חולדאי

יום חמישי, 29 בינואר, 2009

על ראש עיריית תל אביב יפו, רון חולדאי, יש לי לא מעט ביקורת. אני נוטה לרוב להתנגד למדיניות התכנון והבנייה שלו, לפתרונות התחבורה, מסחור המרחב הציבורי וגם בנושא הדמוקרטיה העירונית יש לו עוד במה להשתפר. אבל כמו שאמרתי בעבר, לא מדובר בשטן הגדול וגם לא בקטן, ודווקא בגלל שאנחנו כמעט רק מבקרים אותו (ולרוב בצדק), חשוב לי לחלוק נקודה שאני חושב שעומדת לזכותו.

ישיבת המועצה האחרונה (7.1.09) עסקה במספר נושאים חשובים. אבל חוץ מהוויכוחים על פסק הדין של בית המשפט בנושא החניון ברוטשילד, הצעקות על האיסור לשבת בשורות הראשונות והשאלה מה בדיוק כולל הפרוטוקול של ועדת הכספים, היה גם שלב בו נאם חולדאי את "דברי ראש העירייה". בין השאר התייחס חולדאי למצב בדרום, ופירט לגבי העזרה שהגישה העירייה ליישובים שונים. ואז באו הדברים הבאים:

מר רון חולדאי - ראש העירייה:
הארועים ביפו: המצב הבטחוני בדרום הארץ והלחימה בעזה משפיעים, מן הסתם, והדבר אף מובן, על הקהילה הערבית ביפו. כך למשל המבצע הצבאי החל באותו יום בו נערך ביפו פסטיבל שלוש החגים שהפך כבר למסורת ב-4 השנים האחרונות. אנו גם עדים להפגנות מחאה וגילוי אבל מצד האוכלוסיה הערבית ביפו. הרגישות והמתיחות מובנות מאליהן. מחאה חוקית היא חוסנה של הדמוקרטיה הישראלית,

קריאה:
(ע"פ הקול ששמעתי, זה היה חבר המועצה, ראש הליכוד, ארנון גלעדי - ערן)
לא בזמן מלחמה. זה לא לגיטימי.

מר רון חולדאי - ראש העירייה:
ואנחנו צריכים לאפשר ולהכיל כל סוג של פעילות מחאה, כל עוד היא חוקית, גם כאשר קשה לנו, וכך נעשה בעיר תל-אביב יפו.

(מתוך פרוטוקול ישיבת המועצה 7.1.09, עמוד 66)

הדברים האלו אמורים כמובן להיות מובנים מאליהם, אבל ברור שהלך הרוחות בארץ בתקופה האחרונה היה בדיוק הפוך מהגישה הזו. דבריו של ארנון גלעדי בישיבה (שאני בטוח ב-99% שזיהיתי את קולו) ממחישים עד כמה חשופה הדמוקרטיה הישראלית לפגיעה ממשית. שמחתי כשחולדאי שב וחזר על דבריו באופן המדגיש שהוא שולל את דבריו של גלעדי. חבל שטון הדיבור לא בא לידי ביטוי בפרוטוקול.

במסגרת הבחירות העירוניות וגם קצת אחריהן שמעתי לא אחת את הטענה שאפשר לנתק בין הפוליטיקה העירונית לזו הארצית. אפשר להצביע על תכנון ובנייה, תחבורה, בנייה וסביבה בלי קשר ל"שאלות הגדולות והלאומיות". גם אז וגם היום אני מסכים עם הטענה הזו רק בחלקה, וארנון גלעדי הוא בדיוק הסיבה לכך. תל אביב יפו היא עיר מעורבת ומושפעת מבעיות בין המדינה לבין המיעוט הערבי ומבעיות הקשורות לסכסוך הערבי-ישראלי. אני לעולם לא אצביע למי שאולי יפתור בעיות עירוניות, אבל בדרך יביע דעות גזעניות (בסגנון "לייהד את יפו"), יערער את דו הקיום בעיר או ידרוש מהמשטרה למנוע פעילות פוליטית של אזרחים במהלך מבצע צבאי.

אגב, בטיים אאוט האחרון, סיפר אייל דץ על השתתפותו של חולדאי בתוכנית מועצת החכמים, וגם הוא ציין שחולדאי הגן על זכותו של גדעון לוי להביע את דבריו. אפשר לדמיין מה אמרו על כך הטוקבקיסטים.


FireStats icon ‏מריץ FireStats‏