שבוע ללא טלוויזיה?!?!

סקר קצר:
מי יודע שאנחנו בעיצומו של "שבוע ללא טלוויזיה"?
מי שמע אי פעם על "שבוע ללא טלוויזיה"?
מי חושב שהוא יכול לחיות שבוע בלי טלוויזיה?

AdBusters, שאחראים גם על "יום ללא קניות", מנסים כבר כמה שנים טובות לשכנע אותנו (ובראש וראשונה את הציבור האמריקאי) לברוח מהפצצת הפרסומות, לאתגר את התקשורת הפרטית והריכוזית, לשוב ולהנות מספרים, טיולים, אינטראקציה עם עוד אנשים, ולהזכר שהמציאות באופן כללי שונה, רחבה ומגוונת הרבה יותר ממה שמוצג בטלוויזיה.

וזו השאלה שמטרידה אותי: בלי טלוויזיה… זה כולל וידאו? זה כולל די.וי.די.? ומה לגבי אינטרנט? לפני בערך שבוע "זעזעתי" חבר כשסיפרתי לו שאני לא מוריד סדרות טלוויזיה באינטרנט. לא מתוך אידיולוגיה. אני פשוט לא. הוא כמעט ונזף בי על כך והצהיר (ספק בצחוק ספק ברצינות): "זה מה שבן אדם נורמלי עושה". אז האם הבן אדם הנורמלי בימינו יכול להעביר שבוע בלי: טלוויזיה, וידאו, די.וי.די., אייפוד, אינטרט ומחשב? (נרשה לכם לשמור על הטלפון שלכם, אפילו אם זה סלולרי). האם באמת יש הבדל בין לשבת מול הטלוויזיה לבין לשבת מול המחשב?

סצנה מחיי היום יום: באים אל חברים, סתם יושבים בסלון ומנסים לקשקש. הטלוויזה פתוחה. לא שהתכוונו לראות משהו מסוים. היא פשוט פתוחה, כי… כי ככה. ואז אתה מוצא את עצמך מדבר אל מי שיושב לידך על הספה, אבל אתה לא מסתכל עליו. אתה מסתכל על הטלוויזיה. אפילו אם היא מושתקת. העיניים פשוט נמשכות לשם. לאט לאט רוב האנשים משתתקים ובוהים… עד שמישהו פתאום מקיץ ונזכר שאנחנו מנסים לדבר.

AdBusters מנסים במשך כבר כמה שנים לקנות זמן פרסומת ברשתות הטלוויזיה הגדולות בארה"ב וקנדה כדי לשדר "לא-פרסומות" (uncommercials), שמבקרות מותגים (מקדונלד'ס, קלוין קליין ועוד), ומעודדות לצרוך פחות ולצפות פחות בטלוויזיה. חוץ מ-CNN , אף רשת לא הסכימה לשדרן בתואנה שמדובר בנושאים שנויים במחלוקת, ושאי אפשר לבקר מותגים או לעודד לצרוך פחות כי זה העסק הכלכלי של הטלוויזיה והכסף הגדול שלהן מגיע מהמפרסמים.

הנושא הזה מעלה שאלות מעניינות לגבי "חופש הביטוי" בעידן המידע והתקשורת, ומה קורה כש"גלי האתר" מוחזקים בידי מספר מצומצם של גורמים שמתנהלים ע"פ שיקולים פרטיים וכלכליים. אחד הפתרונות שמציעים AdBusters הוא המדיה-כרטא, שתוביל בסופו של תהליך ארוך לזכות אזרחית חדשה: הזכות לתקשר.

אפשר לטעון, שכיום ריבוי האתרים, הבלוגים והמידע, מאפשר מגוון דיעות רחב יותר וביזוריות של התקשורת. זה נכון במידה מסוימת, אבל אין ספק שלטלוויזיה עדיין יש תפקיד מרכזי בתור מדורת השבט, וההשפעה שלה על עיצוב התרבות והמציאות היא משמעותית הרבה יותר מהאינטרנט. הדרך לחופש ביטוי אמיתי עדיין ארוכה.

13 תגובות לפוסט "שבוע ללא טלוויזיה?!?!"

 1. מאת לרמן:

  אפשר בלי טלוויזיה. אפילו קל יותר מאשר עם אחת (חמש שנים ועוד היד נטיה). בספר Culture Jam, מייסד אד באסטרס, מפרט את השפעותיה של הטלוויזיה על המוח שלנו, וגם על מבנה הסלון של רובנו.

 2. מאת Queens:

  חייתי בלי טלויזיה מספר שנים, אבל מה לעשות כשעוברים לגור עם אדם שמאוד אוהב את הטלויזיה שלו? תודה לאל שהצלחתי לשכנע אותו להוציא אותה מחדר השינה, אז אפשר להירדם בלי שהתמונות המרצדות שולחות לי מסרים סמויים לתת-ההכרה. אבל, אם להיות לגמרי כנים, אז לפעמים זה כיף לראות אמריקה'ז נקסט טופ מודל ואמריקן איידול ושאר ירקות… בדומה לפטיש הארוויזיון שלכם יקירי. האין זאת? וחוצמזה, שגם צ'רלי רוז וברנרד פיבו ושאר אינטלקטואלים משודרים בכלי המשחית הזה, אז אולי לא הכל נורא.

  הערה אחת לסיום: נסו לעבור שבוע בלי לקרוא - לא ספרים. לא עיתונים. לא מגזינים. לא אינטרנט. פתאום המוח מתפנה מכל כך הרבה אינטייק של אינפורמציה ואשכרה יש מקום. וגם זמן, לרעיונות חדשים וליצירה (אף אחד לא אמר שזה קל אבל התוצאות הדהימו אותי).

 3. מאת ערן:

  אז נפסיק לראות טלוויזיה בשביל לקרוא ספרים.
  נפסיק לקרוא ספרים כדי לפנות מקום לרעיונות חדשים ויצירה.
  ומה הלאה? נפסיק לפנות מקום לרעיונות חדשים ויצירה ופשוט נלך לישון?

 4. מאת בלעם:

  אולי אם אני אפסיק לראות טלויזיה, לקרוא וליצור יהיה לי זמן לנקות את כל השערות שהחתולה משירה לקראת הקיץ.

 5. מאת ערן:

  איך היא יודעת שהקיץ מתקרב אם אין טלוויזיה לראות בה עדכוני מזג אוויר? אין עיתון שאפשר לקרוא בו על התחזית הצפויה למחר? ואי אפשר ליצור שבשבת רוחות, כי צריך לפנות זמן למשהו אחר?
  אולי היא מחביאה תחנה מטאורלוגית מתחת למיטה?

 6. מאת אור:

  לי יוצא לראות טלויזיה בערך פעם בשבוע, וגם במכון כושר אני מעדיף לשמוע אייפוד מאשר להסתכל בטלויזיות הקטנות האלה. החיים פשוט יותר יפים.
  גם ככה כל עשר דקות על השעון יש פרסומות. בניגוד לארץ פה אני מרגיש שהטלויזיה נובחת עלי.
  במקום סתם לשבת ולהרגע מול הטלויזיה, היא מלחיצה.

  וגם אני לא מוריד סדרות באינטרנט. פשוט כי אני לא מוכן להתמכר לכל האבודים, נמלטים, 24 וכל הדברים האלה. מחויבות גדולה מדי.

 7. מאת ערן:

  אני גיליתי לפני כמה שנים שיש לי אופי די מתמכר. אם אני מתחיל לראות סדרה חדשה, ב-99% אני אשאר דבוק אליה. אז פשוט התחלתי להתאפק ולא לראות את הפרק הראשון, ומשם זה כבר יותר קל.
  אני עדיין שומר/שמרתי אמונים לאהבות ישנות כמו סימפסונס, ויל וגרייס (חובה מקצועית) ועוד כמה דברים בודדים.
  האמת? חלק מהכייף זה לא לראות את מה שכולם רואים ומדברים עליו, ושיגידו לך: מה??? אתה לא רואה את…

 8. מאת עוד בלוג תל-אביבי » Culture Jam ואיך נגמלתי מטלוויזיה:

  […] נויפלד מזכיר שהשבוע הוא “שבוע ללא טלוויזיה”, מסורת שהתחילה ב-1994 ולאט לאט מתפשטת בעולם, בין השאר בעזרתו של  ארגון אד באסטרס. Culture Jam הידוע גם בשמו העברי “שיבוש תרבות” הוא אחד הספרים שהוציא מייסד הארגון קאלה לאסן והוא מתייחס לצורך לעצור את פצצת הצרכנות האמריקאית הבלתי-נשלטת, ואיך עושים זאת. […]

 9. מאת אור:

  אויש רק בשביל האנשים האלה אני חי!
  "מה??? אתה לא רואה אבודים? איך אפשר בכלל?"

  אפשר… אפשר…

 10. מאת יוחאי:

  לא ידעתי שזה שבוע ללא טלויזיה, אבל אני לא רואה טלויזיה כבר הרבה זמן. יש רק סדרה אחת שעקבתי אחריה (דרך הורדות ברשת) וגם היא נגמרה, אז עכשיו אני לא עוקב אחרי אף סדרה.

  גם אני נתקל בתופעת "הטלויזיה ברקע" אצל כמה חברים ישנים. זה מכבה לגמרי את הדיון. גם הכתבת סדר היום על ידי הטלויזיה הוא נורא בעיני.

 11. מאת ערן:

  טוב, אפשר לטוען שהתקשורת באופן כללי מכתיבה סדר יום. גם עיתונים, רדיו וכו'.
  זה נכון שלטלוויזיה עם כל הכח הויזואלי שלה, יש פתיל מאוד קצר, וסדר היום נקבע ע"י אייטמים ודיונים בני 10 דקות.

 12. מאת Culture Jam ואיך נגמלתי מטלוויזיה | עוד בלוג תל-אביבי:

  […] נגמלתי מטלוויזיה ארה"ב, ביקורת, המלצה, ספרים, מאת לרמן. נויפלד מזכיר שהשבוע הוא "שבוע ללא טלוויזיה", מסורת שהתחילה ב-1994 […]

 13. מאת Culture Jam ואיך נגמלתי מטלוויזיה | עוד בלוג תל אביבי:

  […] נויפלד מזכיר שהשבוע הוא "שבוע ללא טלוויזיה", מסורת שהתחילה ב-1994 ולאט לאט מתפשטת בעולם, בין השאר בעזרתו של  ארגון אד באסטרס. Culture Jam הידוע גם בשמו העברי "שיבוש תרבות" הוא אחד הספרים שהוציא מייסד הארגון קאלה לאסן והוא מתייחס לצורך לעצור את פצצת הצרכנות האמריקאית הבלתי-נשלטת, ואיך עושים זאת. […]

לכתוב תגובה


FireStats icon ‏מריץ FireStats‏