דפי זהב, תלונה ומגדר - חלק ב'

לפני כמעט שלושה שבועות פניתי לדפי זהב בתלונה לגבי שער המדריך המודפס שלהם. לצד 13 בובות גברים המתארות מגוון מקצועות, עומדת בובת אישה בודדה - הספרית החמושה במייבש שיער.

השבוע סוף סוף הגיעה תשובה. לא לפני שני טלפונים נוספים שלי וגישה שהבהירה שאני לא אסתפק ב"קיבלנו את מכתבך והעברנו לגורמים המתאימים". זהו לשונה:

ערן שלום,
שמי ענת גיסין ואני מנהלת את תחום התקשרות השיווקית בדפי זהב,
אני רוצה להודות לך על תשומת ליבך ועל כך שמצאת לנכון להפנות את תשומת ליבינו לנושא.
חשוב לי מאד להבהיר כי העובדה שמופיעה רק דמות נשית אחת ע"ג הכריכה הינה מקרית,
הבחירה נעשתה מתוקף אילוצים (בובות בעלי המקצוע שהועמדו לרשותינו) ובחירות עיצוביות.
כאישה וכמנהלת בחברת דפי זהב אני יכולה להבטיח לך שלא מדובר באפליה ואנחנו בהחלט ניקח הנושא לתשומת ליבינו וננסה לתת ייצוג הולם יותר לנשים בחומרים עתידיים.

בברכת המשך שבוע נפלא
ענת גיסין
מנהלת שיווק לקוחות פרטיים

נו? מה עושים עכשיו? ממשיכים להציק לה, או מוותרים?

ועכשיו ברצינות. לכאורה היא אומרת: תראה, מצטערים, לא שמנו לב, לא התכוונו, זה לא שדפי זהב מנסה בכוח להפלות נשים. אבל זה היה ברור שהוא לא עושים את זה בכוונה. ואם באמת אף אחד לא העלה על דעתו שיש בעיה עם השער, זה אולי אפילו עוד יותר מרגיז. זו לא באמת חוסר מודעות, זה משהו הרבה יותר חזק מזה.

אלו מנגנוני כוח שכמעט כל חברה מושתתת עליהם ומחזקת אותם באופן שיטתי. אבל לרוב אף אחד לא בא עם מקל ודורש כוח, יתרון, או ייצוג לקבוצה אחת על חשבון קבוצה אחרת. דווקא "כוח סמוי" שבא לידי ביטוי בשיח היומיומי, בתמונות, בקודים חברתיים ואין מישהו אחד מוגדר שמנחיל אותו, מתגלה כחזק הרבה יותר. ואז התנהגות של פרטים נראית אולי טבעית, פשוטה, מתבקשת או לא מודעת, אך בעצם היא עדיין תוצר של חינוך ומנגנוני כוח. (נשמע מעניין? טוב, זה לא אני המצאתי, תשבוחות או תלונות נא להפנות למישל פוקו).

האם מישהו קבע בחוק שנשים שוות פחות מגברים? להיפך! קיים איסור על הפלייה מגדרית. אבל מה הבדלי השכר בפועל בין נשים לבין גברים? איך החברה תופסת מקצועות נשיים לעומת מקצועות גבריים? כשמדווחים על מנהלת מצליחה, האם מאזכרים את המראה החיצוני שלה? האם עושים אותו דבר בכתבה על מנהל? מהו עולם הדימויים שבתוכו גדלים ילדים וחיים מבוגרים, ומה הוא משדר להם מבלי להגיד את זה מפורשות?

ועל כן למרות שקיבלתי חלקית את התשובה של דפי זהב במובן הפרקטי שלה, היה חשוב לי לענות לה כדי לחדד את הבעיתיות שטמונה בה. ותודה לבנזוג שעזר לי "לחדד".

שלום ענת,

הסבריך על עיצוב השער מראים כי חסרה אצלכם מודעות לייצוג חברתי שיוויוני. חוסר מודעות כזה אינו יכול לשמש תירוץ להעדר נשים מהשער, אלא הוא מהווה בעיה בפני עצמה.
לי אישית קצת קשה להבין כיצד עמוד שער שבוודאי "עבר עיניים רבות" לפני שפורסם, לא העלה שאלות או ספקות לגבי העיצוב שלו. הייתי שמח לו סיפרת לי שמישהו ניסה לחפש בובות נוספות, או אפילו לערוך אותן גרפית כדי שיראו כנשים.
בכל מקרה, ההערה שלי מתייחסת כמובן לא רק לנשים, אלא באופן כללי לקבוצות שונות בחברה שסובלות מחוסר ייצוג ונראות.

תודה על תשובתך,
ערן.

תגים: , , , , ,

10 תגובות לפוסט "דפי זהב, תלונה ומגדר - חלק ב'"

 1. מאת עופר מ:

  אתה יכול גם לבקש ממנה לראות את השער הבא לפני שהוא מודפס. יש לה את כל הסיבות לאפשר לך לעשות זאת.

 2. מאת שרון:

  קודם כל, תודה על הפולואפ. אם הפוסט המקורי בנדון היה בעיקר מצחיק (ועצוב), הרי שעכשיו זה כבר ממש עצוב ומטופש מצדם. אמנם יפה שהיא טרחה לענות, אבל התשובה הזו אומללה למדי. "וואלה, ככה יצא, לא חשבנו על זה, לא היה לנו עוד".

  אני לא יודעת אילו ערכות פליימוביל קיימות כיום בשוק. נראה שהן מתוחכמות בהרבה מאלה שהיו לנו בילדותנו, אבל אני בהחלט זוכרת שלא חסרו אז בארגז המשחקים שלי בובות פליימוביל נשיות. אמנם השתמשנו בהן בעיקר על תקן של נסיכות, אבל זה נבע מהיותי בת שמונה, וחסרת מודעות פמיניסטית או מגדרית. ואני מניחה שמאז המבחר רק גדל והשתכלל. מלבד זאת - למיטב זכרוני, בובות הפליימוביל מתהדרות בשיער אותו ניתן להוריד ולהעביר מבובה לבובה. וכך באופן מפתיע, כל עוד אין לבובה שפם, היא יכולה להפוך לאשה בתוך שניות ספורות (זה לא שיש לבובות האלה שדיים, ואני רואה שגם צורת הגוף דמויית-השמלה של פעם איננה עוד).

  בקיצור, קשקושים במיץ שנועדו לכסות על הקטנת ראש מטופשת בקריאטיב של דפי זהב.

 3. מאת ערן:

  אולי בפעם הבאה אני אתן לכם לנסח את מכתבי התשובה שלי לפני שאני שולח אותם (-:
  גם ככה אני תמיד מרגיש מנומס מידי…

 4. מאת NYC:

  כל הכבוד. אם היה digg בעברית הייתי מקליקה עליך לשם. הצעות עבודה לערן: מרצה באוניברסיטה (רגע, כבר יש לנו אחד כזה!), עיתונאי חוקר, נציג העם… הצעות נוספות יתקבלו בברכה.

 5. מאת יניב:

  חיפוש פשוט ב e-bay מעלה את העובדה כי קיימות בובות פליימובייל ממין נקבה
  אם לאחר חיפוש של 4 שניות מצאתי, אני מניח כי הם יכלו להתאמץ מעט יותר…

 6. מאת ערן:

  אתה מוכן להסביר לי מה זאת הכותרת:
  Women and Men Female girls
  זה נשמע כמו יש לנו גם נשים נקבות בנות וגם גברים נקבות בנות.
  האם פליימוביל הרבה יותר מתקדמים מבחינה מגדרית ממה שנדמה לנו?

 7. מאת רומן:

  חברת דפי זהב לא עומדת בהבטחות ולא משקיע מספיק כדי לקדם האנשים מתפרסמים בה. קשה לצת משם וקשה לשנות משהוא אחרי שהם החתימו בנאדם על חוזה.
  אין קשר מספיק עם לקוח ואד שמשהוא יזוז לוקח להם חודשיים ויותר ולפעמים לא זז להם כלום, לא מזיז להם. א ד י ש ו ת!!!!

 8. מאת דיאנה:

  לאחרונה לצערנו חתמנו על הסכם פירסום עם דפי זהב .
  קיבלנו יחס מזעזע לאחר שחתמנו ,לא קיבלנו את המוצר (במקרה שלנו אתר אינטרנט) לאחר שחתמנו.
  את הכסף הם ידעו להוריד עוד באותו היום!!!!!
  אנשים שקרנים מנוולים,גונבים כספים ממאות לקוחות לא מרוצים שתקועים עם הסכם מלוכלך שמוריד מהחברה כל התחייבות.
  לא -לא- לא-להתקרב לדפי זהב!!!

 9. מאת תומר:

  שלום לכולם אני מכיר קצת יותר את דפי זהב מחלקת הפרסום שלהם ורציתי להזהיר את כל בעלי העסקים או האנשים הפרטיים שמפרסמים או הולכים לפרסם שם
  קודם כל הפרסום לא עוזר בכלל לא בספר ולא באינטרנט
  אל תחתמו חוזה כי אחרי שהחוזה נגמר לשנה ואתה מפסיק אותו טלפונית דפי זהב לא באמת מפסיקים אותו וממשיכים לחייב ללא ידיעתך וגם אחרי שהוראת הקבע שלך מבוטלת זה עדיין לא נגמר בזה אחרי שנה שנתיים או אפילו שלוש אתם עלולים לקבל טלפון ממחלקת הגבייה שלהם ויכריחו אותך לשלם חוב שלא קיים ראו הוזהרתם!!!!!אנשים לא שמים לב ונופלים לבור ללא תחתית !!!מחלקת הגבייה שם הם אנשים לא מחונכים ולא אנושיים "אירית ניסן" ועוד רשימה ארוכה שיש בידינו כדי להוכיח זאת
  שוב ראו הוזהרתם לא ליפול בפח שדפי זהב מציעים לכם ולא לחתום על כלום בפקס כי הם במילא לא שולחים את התנאים כתובים בפקס
  אני שילמתי סכום גדול שלא הייתי אמור לשלם ובכוח חייבו אותי לשלם

 10. מאת שחר אדרי:

  כעס, תסכול, עצבים, הרגשת ניצול, זעזוע, נוכלות ועוד… הם רק חלק ממה שאני חושב על חברת דפי זהב! פגיעה, אכזבה ועצב אלו התחושות שלי לגבי מערכת בתי המשפט או בניסוח הטוב ביותר של עורך דין של חברת דפי זהב: "צדק לא תמצא בבית המשפט"! (לתשומת ליבך מדינת ישראל).
  אבל היום יש לי יומהולדת ואתמול עברתי קורס מדהים על איך לא לתת לכול הדברים המוזכרים להעיל לחדור לתוכך ולהרוס את יומך, אז היום אני מיישם כמה מהדברים שלמדתי.

  אומנם חבל לי שככה מתנהלת "חברה" (דפי זהב) ושכך נראית מערכת בתי המשפט, אבל אני יהיה "אזרח" טוב ויעשה מה שבית המשפט החליט. אני עדיין יזהיר אתכם פן תפגעו מהחברה השטנית הזו אבל גם יגיד לכם שהם לא שווים אפילו את הסטטוס הזה, אני נשאר עם אנרגיות חיוביות ואני בטוח שמה שהם עושים לצרכנים זה מה שימוטט אותם לבסוף!

  אז אני כבר לא יתעסק בזה יותר, אני יתמקד בלהמשיך וליצג בכבוד ובגאווה את המדינה שלי בחו"ל כפי שאני עושה כל יום, אני עדיין גאה להיות ישראלי רק מזכיר לכם "שצדק לא תמצאו בבתי המשפט" אז אל תקחו שום דבר ללב :-) ואל תעשו עסקים עם מי שלא מכבד אתכם!

  שחר סוף.

לכתוב תגובה


FireStats icon ‏מריץ FireStats‏