אני חי כאן. לבייב חי בסרט.

אני חושב שזו היתה הססמא החביבה עלי מתוך שלל הצעקות שלי לתוך המגהפון. "רוצים תרבות ולא חנות" הגיעה למקום שני, וגם לשיר "באנו חושך לגרש" עם עוד כמעט מאה איש, אוחזים בעשרים לפידים (שדמו יותר לנרות ענקיים), היה די מגניב. בסך הכל יצאתי די מרוצה מהפגנה נגד קניון רמת אביב בגלל שהוא סוגר את קולנוע לב. הבענו את התמיכה שלנו בקולנוע, תקפנו את הקניון על ההתעלמות הגסה שלו מתושבי השכונה, עשינו קצת, הצטלמנו לטלוויזיה, לעיתונות ולאינטרנט, ושיבשנו את תפקוד הקניון לאיזו חצי שעה. לא רע בשביל משהו שהוחלט עליו 4 ימים קודם. חבל רק שההפגנה היתה רק אמצעי ולא המטרה.

הפגנה נגד קניון רמת אביב על סגירת קולנוע לב
ברכות ליוחאי על זכיתו בפרס התמונה הטובה ביותר של ההפגנה


יוסקה אבני מפגין נגד קניון רמת אביב סוגר את קולנוע לב
החלק הראשון של ההפגנה כלל התאספות, הדלקת הלפידים, קריאת ססמאות והדברים שאמרו התושבים השונים. היו שהזכירו את ההבטחות העבר של הנהלת הקניון לקיים קולנוע. היו שסיפרו כמה שהם אוהבים ורוצים את הקולנוע, והיו מי שתקפו וכעסו וקראו להחרים את הקניון. מי מנסיון העבר שלו עם הקניון, מי מתסכוליו על הנושא ומי בתקיפות ובכעס. המרגש והנפלא ביותר היה יוסקה אבני (משמאל), גימלאי ופעיל בשכונה שניסה להסביר ללבייב מה זה קולנוע בשביל גימלאים. זו שבירת שגרה ותעסוקה לכל היום, הוא פירט, רק ההתכוננות לקראת זה לוקחת כמה שעות, ואז קונים כרטיסים, ורואים את הסרט והכי חשוב - יש על מה לדבר ביום למחרת!

את החלק השני פתח איתן עקיבא, יו"ר ועד שכונת רמת אביב הירוקה, שקרא לכל הנוכחים לצעוד בשקט לכיוון כניסת הקניון ולבקש להכנס, ואכן כך קרה (לא לדאוג, את הלפידים כיבו). מובן שקב"ט הקניון ושליחיו המאבטחים נעמדו בשורה מוכנים להדוף את שלל הגימלאים הצועדים. מישהי, שאני מנחש שקשורה להנהלה, עמדה מזועזעת מאחורי המאבטחים, וצעקה, מה אתם חושבים שאתם עושים?!? בלב היא בטח הוסיפה "ברברים". הקהל הצליח מהר מאוד לחצות את שורת המאבטחים, והתחיל צובא על דלתות הכניסה הראשית, קורא ססמאות ומתעקש להכנס.

מהר מאוד הסתבר לחלק מהמפגינים שאם הם הולכים כמה מטרים הצידה, הם יכולים להכנס לקניון מכניסות אחרות. כמה מהם עשו זאת והתחילו להפגין בפנים מול המפגינים שבחוץ. פתאום נפתחה אחת הדלתות בכניסה הראשית (אולי אחד המפגינים פתח אותה מבפנים), חלק מהמפגינים נדחפו פנימה, אבל אז המאבטחים התחילו להפעיל כוח. הקניון כנראה הרגיש חסר אונים וסגר את כל הכניסות של הקניון - אין יוצא ואין בא.

בשלב הזה החליטה המשטרה, שכבר עמדה במקום כמה זמן, להתערב. בתור "המבוגר האחראי" הסבירו לי השוטר הטוב והשוטר הרע שעמדו סביבי, שההתקהלות לא חוקית, ואנחנו חייבים להפסיק את הבלגן בכניסה עצמה. הותר לנו לחזור לאיזור הקרוב יותר למדרכה. מכיוון שהגענו כבר לשיא ההפגנה, וצלמי התקשורת עשו את שלהם, נתנו להפגנה לדעוך מעצמה. רק אחר כך התברר לי שבכניסה אחרת התחילה מהומה, כשמאבטח השליך את אחד המפגינים על הרצפה, וגלגל אותו על הרצפה. זה היה אותו בחור, שבשלב מוקדם יותר תפס את המגהפון וקרא למאבטחים להצטרף אלינו מכיוון שגם ככה בטח הקניון דופק אותם, לא משלם זכויות סוציאליות, שעות נוספות או פנסיה. גם זה היה רגע מצוין.

ברור שחלק גדול מההפגנה היה הסיקור התקשורתי לפני, אחרי ותוך כדי. לא בכדי התעסקתי בזה בערך מהרגע הראשון שהחלטנו על ההפגנה. יש לי הרגשה שחשבון הטלפון שלי הולך להכפיל את עצמו לפחות פי 5. דרך חברים וקשרים הגעתי לטלפונים של אנשים שמבינים בנושאים האלה (פעילים בארגונים כמו החברה להגנת הטבע בתל אביב, עיר לכולנו, חברת המועצה מיטל להבי שעזרה המון) ומהם לטלפונים של כתבים, ומהם לטלפונים נוספים. כל טלפון לווה גם באימייל, כל טלפון לווה בעוד טלפון לברר שוב, לוודא, להציק, לשאול. ושוב לקבל רשימת טלפונים ושוב להתקשר, לעניין ולדבר. רשת ב' וגלי צה"ל, ידיעות, מעריב, הארץ ודה-מרקר, טיים אאוט, העיר, זמן תל אביב, ידיעות תל אביב, ערוץ 1, ערוץ 2, ערוץ 10, חדשות הוט בכבלים, נענע 10, ואפילו (!) אפילו גיא פינס (זו תוכנית תרבות, לא?),ynet, nrg. מחברים בבלוגספירה, יש לציין, לא הייתי צריך אפילו לבקש. קישרו וסיפרו, היו ממש, אבל ממש בסדר.

ומה יצא בסוף מכל הטלפונים: כותרת ראשית וכתבה במקומון צפון-העיר, אייטם ביומן הצהריים של רשת ב' ביום שישי. דיברתי ב"יש עם מי לדבר" בגלי צה"ל, הופעתי בתוכנית "מבט לכסף" בערוץ 1 ב-17:30 (כן, גם אני לא ממש זכרתי שיש תוכנית כזו), היה דיווח וראיונות של תושבים בחדשות הוט, היתה ידיעה בהארץ גם ביום ראשון (לפני) וגם ביום שני (אחרי), צילום וכמה שורות במוסף הכלכלה של ידיעות ביום שני, וכתבה נאה ב-ynet, שאפילו היתה בהתחלה באחת הכותרות הראשיות. בסוף השבוע צפוי דיווח בהעיר, טיים אאוט, ידיעות תל אביב ואולי זמן תל אביב. ועדכון מהשטח: נחמיה שטרסלר כתב על הנושא באהדה. מי היה מאמין…

כל יום כיפור, כשכל השכונה ברחוב ויש פתאום תחושה קהילתית באוויר, הבנזוג ואני שואלים את עצמנו איך משחזרים את ההרגשה הזו גם בימים אחרים. זה לא תמיד עובד אם אתה לא שותף למסגרות שכונתיות (בדרך כלל של הילדים שלך - גן, בי"ס, צופים וכו'). אבל זה מה שקרה לי בהפגנה. היה לי כייף לעשות משהו עם השכונה שלי. ובמיוחד עם אנשים כמו לופו (שחילק פליירים והכיר את כל מי שהיה צריך בשכונה), נועה (שכסתה את השכונה במודעות, ארגנה שלטים ומגהפונים), גילה (שרתמה את בתי האבות והגימלאים, והביאה עוגיות!), דני (שחילק פליירים, והציף פורומים באינטרנט במידע על הנושא), מיכאל (שחילק פליירים ואסף חתימות ותומכים) ויוסקה (שעזר בקשר עם העירייה). כל אלו הפכו לחברים חדשים. הבנזוג כמובן תמך ועזר מאוד, אבל הוא כבר חבר ותיק שלי בשכונה.

הפגנה נגד קניון רמת אביב שסוגר את קולנוע לב

ומה יקרה עם הקולנוע? אני לא יודע. יש עוד כיווני פעולה שכוללים גורמים בעירייה, או גורמים אחרים שקשורים לקניון. הנהלת הקניון הסכימה סוף סוף (תודה באמת!) לפגוש את נציגי ועד השכונה, אבל רק בשבוע הבא. הקולנוע אמור לסיים פעילות השבוע, ולצאת מהקניון עד סוף החודש. אבל גם אם הקולנוע יסגר, אני חושב שאי אפשר לזלזל בתחושה שההפגנה נתנה לשכונה. שאפשר לעשות, ואנשים כן תומכים ובאים, וההרגשה האישית של המשתתפים של "יצאתי להלחם על מה שחשוב לי ולא רק ישבתי בבית וקיטרתי". עוד נכונו לרמת אביב מאבקים נוספים, כך שבהחלט יכול להיות שזו היתה ההשתפשפות לקראת קרבות גדולים יותר.

ולי יש הרגשה, מתוך המבטים שנעץ בי קב"ט הקניון לאורך כל הערב, שגם אם יקרה נס, והקולנוע ישאר פתוח, לא ברור אם אצליח לעבור את סף הקניון בשלום. מצד שני, אולי הוא סתם חשב שאני נראה טוב עם מגהפון ביד…

ופה יש עוד תמונות שצילם מני ברמן (תודה!)

תגים: , , , ,

19 תגובות לפוסט "אני חי כאן. לבייב חי בסרט."

 1. מאת יובל אדם:

  אל תשכח 2 (!) כותרות באתר של הארץ. אני די בטוח.
  ממש כל הכבוד.
  מה המאבק הבא?

 2. מאת The Soap Box » מאבקים:

  […] השבוע היה מאבק גדול להצלת קולנוע לב ברמת אביב. מי היה מאמין.  אף אחד לא טורח […]

 3. מאת יוחאי:

  סחתיין על הארגון, במיוחד בזירה התקשורתית. ותודה על המחמאה על התמונה.
  אני מקוה שהמאמץ יעזור והקולנוע יישאר. רק שלא יסגרו לי את לב בדיזנגוף!

 4. מאת אביעד:

  פוסטים כאלה גורמים לי לחייך כשאני יודע שאנשים כמוך נמצאים בג'יטוק שלי.

 5. מאת ערן:

  תודה, תודה. עושים מה שיכולים (-:
  אבל בעצם אני הרי לא רציתי, לא חיפשתי תארים, חברים לחצו, זה היה צו התנועה, סוניה אמרה שהיא לא תבוא.
  יש סיכוי שאני אהיה נשיא?

 6. מאת אופטימית עם תקנה:

  וואללה, אפשר היה לגייס את שמעון פרס להפגנה ולהכפיל את מספר המפגינים עם המאבטחים שלו (סתם).
  מטרה נאה, הפגנה יפה, שכנים נאים, כל הכבוד!
  יש עוד התייחסות מעצבנת ב-YNET, אבל החצי המלא של הכוס הוא שההפגנה בהחלט היכתה גלים!!
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3480867,00.html

 7. מאת לרמן:

  כבוד! קולנוע איכותי זה כמו תיאטרון טוב - אלמנט שמשביח את העיר ואת חיי תושביה.

 8. מאת אורי:

  כל הכבוד - הלוואי ויכולתי להיות שם ולקחת חלק

 9. מאת היה טעים? » ארכיון הבלוג » נועה:

  […] הבלוג. חנוכה גדושה באירועים משפחתיים, מאבקים ציבוריים כאלה ואחרים, הוראה מפרכת (במכללות לא שובתים…) - כל אלו […]

 10. מאת עמיטל:

  אהבתי את המשרוקית

 11. מאת ערן:

  אני קצת נראה כמו מדריך בצופים, לא?

 12. מאת שמפ:

  אני לא חושב שזה יצליח. ההתארגנות יוצאת דופן, מעוררת כבוד ומרשימה.
  אבל איך תוכלו ללחוץ על אפריקה ישראל?
  נימוק משפטי כנראה שאין.
  החרמה של הקניון לא תצליח, כי רוב תושבי השכונה לא מעורבים במאבק שלכם, אפילו אם הם מזדהים איתו. שלא לדבר על כך שקיימות אוכלוסיות גדולות מחוץ לרמת אביב שבאות לקניון.
  הפגנות ויצירת יחסי ציבור שליליים והפרעה לציבור הקונים - אלה אם תתחילו לגייס נוער - שגם ככה אין לו שום דבר טוב יותר לעשות (כמו צופים, נגיד. למרות שזו יותר כוס התה של התנועות הסוציאליסטיות כמו הנוער העובד והלומד) - אז לא תצליחו לשמור עליהן לאורך זמן.
  לקניון יש יותר אורך רוח ויותר, מבחינה אישית, מה להרוויח.

  הדרך היחידה שבה אני רואה את המאבק מצליח זה אם מישהו יתחיל לשבור חלונות ולשרוף חנויות בתגובה. את הנזקים ואת כספי התיקונים אפריקה ישראל והזכיינים בקניון יבינו מהר מאוד. (לא, זו לא קריאה לאלימות. זה מסוכן, לא חוקי ויכול לגרום לפגיעות בנפשף דבר שאף אחד לא רוצה בשביל קולנוע.)

  אני לא חושב שתצליחו.

 13. מאת ערן:

  מאבקים כאלה הם אכן בעייתים וקשים.
  בפועל הקולנוע כבר התפרק, אז אני אנסה לענות באופן תיאורטי (לו היה עוד זמן).
  הבדיקה המשפטית-הנדסית עוד לא הושלמה. מהיתר הבניה של הקניון עולה כי יתכן שהקניון זקוק להיתר בניה מהעיריה כדי לשנות את יעוד השטח לחנויות. אם זה נכון, זה בהחלט מאפשר להפעיל לחץ על הקניון.
  אבל אני חושב שאסור לזלזל בלחץ ציבורי, בתקשורת וביחסי ציבור רעים כמכשירים במאבקים חברתיים. היו לא מעט מקרים בהם הענינים כשרים חוקית, אבל מסריחים ציבורית, ובעקבות מחאה ציבורית הם בוטלו או השתנו.
  ובנוסף, גם אם ברור שהסיכוי למנוע את סגירת הקניון נמוך, חשוב מאוד להראות גם לציבור עצמו וגם לקניון שיושב בתוך הציבור הזה - שיש לנו דעה, ויש לנו כוח, ואי אפשר סתם ככה להפנות לנו עורף. דבר שישרת את כולנו במאבקים הבאים.

 14. מאת The Soap Box » אגדה:

  […] לא יסגרו, בייחוד לאור העובדה שככ הרבה קולנועים בעיר נסגרו לאחרונה. (בלי הרבה כותרות גם “פאר” סגר את שעריו המחלידים […]

 15. מאת עוד בלוג תל-אביבי:

  מרצ תל-אביב בוחרת: מיטל להבי מול יעל דיין…

  ביום שלישי הקרוב, 20 במאי, תקיים מפלגת מרצ את הפריימריס המקומיים שלה. בעלי זכות הבחירה בתל-אביב-יפו הם חברי הסניף של מרצ בתחום השיפוט המוניצי……

 16. מאת יעל דיין נגד מיטל להבי - מאבק על פניה של תל אביב:

  […] במאבקים מול העירייה (לחברה מפלורנטין, למשל ואפילו עזרה לנויפלד במאבק מול לב לבייב על קולנוע לב ברמת-אביב). להבי הייתה מהבודדים שהצביעו […]

 17. מאת מרצ תל-אביב בוחרת: מיטל להבי מול יעל דיין | עוד בלוג תל-אביבי:

  […] מול העירייה (לחברה' מפלורנטין, למשל ואפילו עזרה לנויפלד במאבק מול לב לבייב על קולנוע לב ברמת-אביב). להבי הייתה מהבודדים שהצביעו […]

 18. מאת הפגנה נגד סגירת קולנוע לב בקניון רמת אביב:

  […] ולא חנות") ומצור על הקניון. אפשר לקרוא על ההפגנה כאן. ההפגנה עוררה אמנם הדים, אבל (אולי בגלל שנזכרנו מאוחר […]

 19. מאת מרצ תל-אביב בוחרת: מיטל להבי מול יעל דיין | עוד בלוג תל אביבי:

  […] מול העירייה (לחברה' מפלורנטין, למשל ואפילו עזרה לנויפלד במאבק מול לב לבייב על קולנוע לב ברמת-אביב). להבי הייתה מהבודדים שהצביעו […]

לכתוב תגובה


FireStats icon ‏מריץ FireStats‏