שאלות על תקציב תל אביב יפו 2009

ביום שני הבא, 16.3.2009, תנהל מועצת העירייה דיון על תקציבה לשנת 2009. זה בוודאי יהיה מופע שמח שלא יפול מישיבות המועצה האחרונות, הן בוויכוחים בין הקואליציה והאופוזיציה והן במוערבות הקהל. אני מאוד מקווה, שהבעיות והעיכובים בכניסת הקהל לאולם, שאפיינו את ישיבות המועצה האחרונות לא יחזרו על עצמן. בדיון בשנה שעברה על תקציב 2008 היו אנשים שהושארו בחוץ מבלי שניתן להם כל הסבר מספק (בינהם גם חבר המועצה הנוכחי - אז עדיין רק פעיל, יואב גולדרינג מעיר לכולנו, גם אני וגם לרמן). אסור שדבר כזה ישנה.

עיר לכולנו (אופוזיציה) הגדילה לעשות והעלתה את מסמכי התקציב לאתר שלה. את הפעולה הפשוטה הזו הייתה צריכה העירייה לבצע. היא אמנם משתפרת בנוגע לתיעוד ישיבות המועצה (פרוטוקולים וגם וידאו) אבל יש לה עוד הרבה מאוד לאן להתקדם. התקציב הופך את המדיניות ואת סדר העדיפויות של העירייה וכמובן של ראש העיר למציאות בשטח. תושבי תל אביב יפו זכאים לעיון ישיר בתקציב על מנת להבין כיצד מתנהלת עירם ו"לאן הולך הכסף".

התקציב מתחלק ל"תקציב רגיל": משכורות, ריהוט ושאר ירקות שנתיים שחוזרים על עצמם, ולתקציב "לא רגיל": פרויקטים בנושאים שונים שלרוב מתפרשים על כמה שנים. זה המקום למצוא את כל הדברים המעניינים שהולכים לקרות בעיר בשנה הקרובה. אז עברתי על ריכוז התקציב הרגיל ועל התקציב הלא רגיל, וסימנתי לעצמי נקודות שמעניינות אותי, שמעלות שאלות, או שוות בדיקה נוספת. בכל מקרה, לא מדובר בניתוח מלא או ייצוג מקיף של התקציב, אלא בהתרשמות ראשונית שלי.

מתוך פרק המבוא של ריכוז התקציב הרגיל (קובץ pdf):

 • "קליטת עובדי כ"א במשרות עירוניות במסגרת החוק החדש" - וואוו. מאיפה זה הגיע???? האם המשיח פה ולא שמתי לב? מצד שני, יש הבדל בין עובדי כח אדם לבין עובדי קבלן, וגם מעניין לשאול כמה כאלה יש ובאילו תפקידים.
 • "עדכון שכר מינימום בשנת 2009" - באילו תפקידים עירוניים מקבלים שכר מינימום?
 • "הגדלת היקף המכסות לנכים ומפגרים והרחבת הסיוע לקשישים ואוכלוסיות נזקקות" - זה כמובן תמיד דבר טוב, אבל אני אשמח אם מישהו יתרגם לי את זה לעברית. מכסות של מה?

מתוך התקציב הבלתי רגיל (קובץ pdf). מספרי העמודים הם עמודי הקובץ ולא העמודים הרשומים על המסמך עצמו:

 • עמוד 5: באומדן מקורות מימון מופיע "מכירת רכוש (קרן מקרקעין)": 95.5 מליון ₪ - מה זה? מה מוכרים?
 • עמוד 7: "בשנת 2009 יחלו העבודות בצומת הפיל ויקודמו התכנון להרחבת ציר שלבים, ציר קיבוץ גלויות, מחלף השלום ושדרת הקרייה. כמו כן תושלם בנייתו של חניון הבימה ושיקום הרחובות סביבו, תחל בנייתו של חניון קצה השדרה ויושלמו ההליכים לבניית חניונים תת קרקעיים נוספים - הארבעה, נוקיה ואחרים".
  מה שמעניין אותי הוא שהתקציב מכין כסף מראש גם לפרויקטיים שצפויים להיות מאושרים השנה ולא רק כאלה שכבר אושרו.
 • עמוד 18: הכנה מראש של  2 מליון ₪ לפיצויים בגין תביעות תושבים על פגיעה בגין תב"ע חדשה (סעיף 197, 198 לחוק התכנון והבנייה). מעניין מה קרה בפועל בשנים הקודמות. כמה כסף הכינו מראש, כמה כסף יצא בפועל.
 • עמוד 19: תוכנית מתאר לצפון מערב - מיליון ש"ח. על תוכנית מתאר לכל העיר אני יודע שעובדים. אבל תוכנית מתאר לצפון מערב. אני גר בצפון מערב. טוב לדעת.
 • עמוד 19: תב"ע שדה דב - מיליון ש"ח. זה כבר כמעט חתרני. מי יודע אם שדה דב יפונה אי פעם… מצד שני, טוב להכין תוכניות מגירה שישתלבו עם כל שאר תוכניות בניין העיר באזור הצפון, אבל עוד יותר טוב לדעת שמכינים תוכניות כאלה.
 • עמוד 19: נגישות נכים – 250 אלף ₪ להעסקת יועצים לליוי ותיאום הנגשת נכים בתשתיות ומבני ציבור – מה זה אומר בדיוק, ואחרי כל הייעוץ מה קורה בפועל? ומה לגבי הנגשה של מבני ציבור קיימים
 • עמוד 20: שיפוץ אבן גבירול - 20 מליון ש"ח. טוב לדעת כמה הדבר הזה עולה.
 • עמוד 20: שבילי אופניים – 7 מיליון ש"ח. "בהתאם לתכנית רב שנתית… בשנת 2009 מתוכננת סלילת שבילי אופניים ברחובות בן צבי (חיל השריון-לבון), גיתית ומשה דיין (יצחק שדה-ברלב)." במשה דיין אני יודע שמדובר בשבילי אופניים על הכביש. מה קורה בשאר המקומות ואיפה זה גיתית?
 • עמוד 20: כוכב הצפון, תב"ע 1112ג: 6.5 מיליון ש"ח. כל מיני פיתוחים והשלמות בשכונת כוכב הצפון, אבל גם חיבור רחוב לוי אשכול לשדרות רוקח - דבר שמתנגדים לו רבים, מכיוון שיזרים תנועה ראשית דרך השכונה.
 • עמוד 20: המע"ר הצפוני - 5.3 מליון ש"ח. השלמת התכנון של לולאת וולובלסקי (זה עוד סוג של מחלף) ועוד עבודות במתחם בין רחוב פרשת דרכים לדרך מנחם בגין ליד רכבת מרכז. עוד על לולאת וולובלסקי בפרוטוקול ועדת התכנון והבניה (3.9.08) שפרסמה מיטל להבי (מרצ).
 • עמוד 20: לב העיר – 5 מיליון ש"ח. "שיקום כולל של רחוב מלצ'ט (שד' בן ציון - העבודה). ישוקמו התשתיות והתכסיות תבוטל החניה על המדרכה ותוסב רשת החשמל לתת קרקעית." שמישהו יודיע להם לצאת לחופש ולחזור ב-2010.
 • עמוד 21: שכונת שפירא, הפרדס הקטן - מיליון ש"ח. "קידום תכנון פיתוח מתחם בשטח 25 דונם בשכונת שפירא. יש תוכנית אב לשכונה הזו." מה זה המתחם הזה?
 • עמוד 21: מעקב אחר מטלות יזמים – 250 אלף ש"ח. "ביצוע מעקב ובקרה אחר מטלות ציבוריות המוטלות על יזמים במסגרת הסכמי הפיתוח." מגניב!!! יש דבר כזה? והאם היה דבר כזה גם בשנים הקודמות? איפה מוצאים את הדו"ח שלהם? (היתה כתבה מעניינת בכלכליסט על הנושא הזה).
 • עמוד 25: שיפוץ גינת גייגר ברחוב רידינג (במסגרת שיפור פני העיר) – 200 אלף ש"ח. זה אמור להיות קרוב לבית שלי.
 • עמוד 30: אולם ספורט בי"ס אילנות - 500 אלף ש"ח. הקמה של אולם ספורט חדש בבי"ס יסודי בשכונה שלי.
 • עמוד 30: בי"ס אילנות - 1.2 מיליון ש"ח. שיפוץ, חזות הבי"ס וטיפול במפגעים בטיחותיים.
 • עמוד 31: הנגשת נכים למוסדות חינוך - 500 אלף ש"ח. מצוין. איפה?
 • עמוד 32: הנגשת מוסדות קנו"ס - 400 אלף ש"ח. אני חושב שזה קהילה, נוער וספורט. מצוין. איפה?
 • עמוד 33: בריכות שחיה – הנגשה - 400 אלף ש"ח. מצוין. איפה?
 • עמוד 33: רווחה - חברת מת"ש - 5 מיליון ש"ח. הקמת מבנה לתעסוקה בנווה אליעזר/כפר שלם לכ-60 חניכי חברת מת"ש (מרכזי תעסוקה שיקומיים).
 • עמוד 34: גאולת הירקון - 1.6 מיליון ש"ח עם הסבר שהביצוע הוא של רשות נחל הירקון והעירייה אחראית על 14.3% מהתקציב - 8.9 מיליון ש"ח.
  בדיון על תקציב 2008 אמרה מיטל להבי (אז אופוזיציה, היום קואליציה): שאלתי על תקצוב רשות נחל הירקון ונענתי: "חלקה של עת"א-יפו בפרויקט גאולת הירקון עומד על כ-13.2 מליון ₪, מסך זה אישרה העירייה עד כה תב"ר בגובה 7.4 מליון ₪ וקידמה תשלומים בפועל לרשות בהיקף 1.2 מליון ₪" – מה זה אומר ? סוכם על 13.2 מליון בפועל העבירו 1.2 מליון ונשאלת השאלה האם ככה תבוא לנו גאולת הירקון ואי מתי, אם בכלל, נוכל לרחוץ במי הירקון?
 • עמוד 34: תוכנית אסטרטגית - זיהום אוויר - 270 אלף ש"ח. "התקציב מיועד להמשך קידום תוכנית אסטרטגית מפורטת למניעת זיהום אוויר בעיר". אני אוהב מינוחים כמו "המשך קידום". מעניין כמה אפשר להמשיך ולהתהדר בהמשך ובקידום.
 • עמוד 36: רכישות והפקעות – 11 מיליון ש"ח. האם זה תקציב מוכן מראש לרכישות, הפקעות ופינויים? מה קרה ב-2007 וב-2008? כמה כסף תוכנן ובכמה כסף השתמשו? האם זה כסף שמוכנים מראש להוציא, או רק אם חייבים?
 • עמוד 36: קרן סרבני שיפוץ בתים – 1.4 מיליון ש"ח. לא ידעתי שיש דבר כזה. אם חלק מהדיירים לא מוכנים להשתתף בשיפוץ, העירייה עוזרת לממן, ואח"כ עוזרת גם לתבוע את אותם דיירים.
 • עמוד 37: שימור מבנים בדרום הקריה - 24 מיליון ש"ח. התקציב הזה כנראה מגיע ממנהל מקרקעי ישראל ונועד לשימור חיצוני ופנימי של 6 מבנים טמפלריים בייעוד ציבורי ובבעלות העירייה.
 • עמוד 37, עמוד החניונים – תכנון והקמת חניונים: חניון הבימה - 1.3 מיליון ש"ח, שיקום רחובות סביב חניון הבימה - 8.44 מיליון ש"ח. חניון גבעון - 2.5 מיליון ש"ח, חניון קצה השדרה - 1.9 מיליון ש"ח, חניון ומבנה משרדים בבוגרשוב - 1.5 מיליון ש"ח, חניון השקם לטובת עובדי העירייה (160 מקומות) - 500 אלף ש"ח.
 • עמוד 38-39, עמוד הכבישים - ציר שלבים - 11.4 מיליון ש"ח, ציר קיבוץ גלויות - 4 מיליון ש"ח, אחזקת איילון 3.8 מיליון ש"ח, מחלף השלום - 2.5 מיליון ש"ח (האם מדובר בזה?), בקרת תנועה איילון - 2.3 מיליון ש"ח, שדרת הקרייה בדרך מנחם בגין (שאול המלך - קרליבך) - 2 מיליון ש"ח, מחלף מכביש 20 לכביש 5 - מיליון ש"ח, הוספת נתיב תנועה באיילון צפון (קק"ל עד גלילות) - מיליון ש"ח.
 • עמוד 39, גשר מכביש 2 לכביש 5 - 2 מיליון ש"ח. המחלף והגשר כבר גמורים מזמן. פה מדובר רק בהשלמת הפיתוח הסביבתי של המחלף שעדיין מתעכב.

תגים: , , , , , , ,

15 תגובות לפוסט "שאלות על תקציב תל אביב יפו 2009"

 1. מאת עכברוש העיר:

  מה לגבי התחבורה הציבורית?

 2. מאת ערן:

  לא ראיתי התייחסות ברורה לזה בתקציב הבלתי רגיל.
  אולי קיים תקציב שקשור לשיפוץ תחנות אוטובוס…

 3. מאת אורי פולגר:

  פוסט מעולה, אני אשמח שהצלחת למצוא את הזמן להכנס למספרים ולסעיפים. כיוון שהעיריה סירבה לספק לנו עותק אלקטרוני של התקציב, אני מנסה לבצע OCR כדי שנוכל לחפש בו יותר בקלות.

  הערה אחת קטנה: חולדאי הוא ראש העירייה, לא ראש העיר. בוא לא ניתן לו כבוד שלא זכה בו.

 4. מאת ערן:

  אתה יודע, זה ממש מוזר לי.
  חולדאי הוא הרי האחרון שינסה להסתיר את המדיניות שלו, או את הפרויקטים שהוא מקדם. אני הייתי משוכנע שלא תהיה לו כל בעיה לפרסם כל דבר, ולעמוד מאחוריו בגאון.
  אלא כנראה שזה גם עניין של כבוד וגם של "מי הוא חושב שהוא" - גם מצד חולדאי אבל גם מצד עיר לכולנו.

 5. מאת עכברוש העיר:

  מוזר לי שלא הזכירו בתקציב את מהפכת התחבורה הציבורית בתל אביב שהיתה אמורה להתחיל השנה - זה לא עולה כסף? או שזה פשוט לא אמור באמת לקרות?

 6. מאת נמרוד ברנע:

  אני כמעט נעלב שלא הזכרת שגם אותי השאירו בחוץ פעם קודמת. יש אפילו תמונה שמתעתדת אותנו עומדים ביחד.

 7. מאת ערן:

  אני באמת לא בסדר.
  מעכשיו גם אתה ב-Hall of Fame

 8. מאת יוחאי:

  שלפת נתונים בהחלט מענינים. כל הכבוד!

 9. מאת עוד בלוג תל-אביבי » האם פאר ויסנר ומיטל להבי הם קרנפים קטנים של חולדאי?:

  […] עוד תהיות בנושא אצל ערן נויפלד […]

 10. מאת אסתר עילם:

  קראתי בעניין את כל התוכניות. יש פה לקונות די רציניות שצריך לברר.
  למשל, לגבי "שיקום רחובות" סביב הבימה. האם הכוונה לפנות יותר מקום למדרכות, או למעבר מכוניות?
  ולגבי "גינת גייגר" ברחוב רידינג - האם הכוונה ל"חורשה" ליד בית ההסתדרות, היום חב"ד?

 11. מאת האזרח דרור:

  follow the money
  או משהו כזה

  הדבר המעניין לנסות להבין הוא לא רק מה יעשו עם הכסף אלא לאיזה קבלנים פרטיים הוא הולך
  זה יבצע פוליטיזציה נוספת של התקציב - כי השלב הבא יהיה נסיון להבין מי הן החברות האלה ומה הקשר שלהן (אם בכלל) לחברי המועצה.

 12. מאת משמר המועצה של תל אביב-יפו - האתר בהכנה » אישור תקציב 2009 - הסיפור המלא:

  […] שאלות בקשר לתקציב שהעלהערן נויפלד  […]

 13. מאת משמר המועצה » אישור תקציב 2009 – הסיפור המלא:

  […] שאלות בקשר לתקציב שהעלה ערן נויפלד […]

 14. מאת אורי פולגר:

  לקראת תקציב 2010, עולה שוב הדרישה לפרסם את התקציב בפורמט דיגיטלי סביר, לאחר שהעירייה סירבה במהלך חצי השנה לאחרונה לעשות זאת.

  אנא חתמו על העצומה הקוראת לעירייה לעשות כן -ביחד נצליח לשכנע אותם להוציא את התקציב אל האור!

  http://www.atzuma.co.il/ourbudget/1000

 15. מאת האם פאר ויסנר ומיטל להבי הם קרנפים קטנים של חולדאי? | עוד בלוג תל-אביבי:

  […] עוד תהיות בנושא אצל ערן נויפלד […]

לכתוב תגובה


FireStats icon ‏מריץ FireStats‏